Nakon velikog uspeha mojih prethodnih tekstova o LinkedIn-u mogu da zaključim da vam se sviđa ova tema. Baš zato sam rešila da vam dodatno pomognem nekim “cakama” koje sam naučila, a koje određuju šta treba, a šta ne treba raditi na ovoj platformi. Idemo redom.
Šta treba da radite na LinkedIn-u
Ova platforma nudi more mogućnosti. Njena suština je nalaženje posla i zaposlenih, ali je pogodna i za druge stvari. Pogledajmo za šta se sve može koristiti i šta na njoj treba da radite:
- lični brending,
- nalaženje posla i prakse,
- traženje saradnika i zaposlenih,
- informisanje o nekoj kompaniji,
- edukacija,
- promovisanje svoje kompanije,
- povećanje posete na sajtu,
- nalaženje klijenata,
- informisanje o trendovima iz industrije,
- stvaranje kontakata,
- deljenje saveta i iskustva u vezi sa radom i poslovanje.
4 stvari koje morate uraditi ako tražite posao
Da li je moguće naći posao pomoću LinkedIn-a?
Šta nikako ne treba da radite na LinkedIn-u
Jednom sam na LinkedIn-u videla objavu nekadašnje koleginice sa fakulteta, koja je tada radila u finansijama. Objavila je fotografiju cveta u kancelariji, fotografisanu telefonom i bez ikakve naročite poruke. Tada mi je bilo jasno da ona nije baš najbolje shvatila svrhu ove mreže. U svakom slučaju, ovo ne treba da radite na LinkedIn-u:
- izražavatnje stavova o politici i bilo čemu što nije u vezi sa poslom (ukoliko niste političar),
- deljenje detalja iz privatnog života kao što je rođenje deteta,
- objavljivanje nasumičnih fotografije ili još gore – lascivnih fotografija,
- slanje poruka lične prirode – ova mreža jednostavno nije mesto za to,
- maltretiranje i vređanje drugih,
- “spamovanje” – prečesto objavljivanje,
- objavljivanje stvari kao što su fotografije ikone sa čestitkom krsne slave,
- deljenje misli o životu – osim ako niste Brajan Trejsi kome je to specijalnost.
Planiranje karijere: Ciljevi, koraci i prepreke
Da se razumemo, nije LinkedIn rigidan do te mere da svi na njemu izgledamo kao roboti, U redu je tu i tamo podeliti i neku priču iz života iz koje mogu možda da se izvuku neke pouke primenljive i na posao, ali nikako ne treba fokusirati se na to. Svi smo tamo došli iz ozbiljnih namera da nešto stvorimo sami ili sa drugima, i nema smisla praviti sprdnju od toga. To jednostavno nije ista platforma kao Facebook il i Twitter, i ne možete objavljivati iste stvari kao tamo.
Napomena: LinkedIn koristim već gotovo 6 godina, od čega bar 4 radim na optimizovanju svog profila, stvaranju vrednih konekcija i upotrebi te mreže u poslovne svrhe. Kako se moja karijera menjala i sazrevala, tako sam i ja prilagođavala svoj profil kako bi postao najbolji pokazatelj mog znanja i iskustva. Možete pogledati kako izgleda moj profil na ovoj poslovnoj mreži.
[ctt template=”5″ link=”zQex1″ via=”yes” nofollow=”yes”]Ova platforma nudi more mogućnosti. Njena suština je nalaženje posla i zaposlenih, ali je pogodna i za druge stvari.[/ctt]Želela bih da čujem neki vaš savet o nastupanju na ovoj mreži, ako već imate profil. Imate neka pitanja? Slobodno mi pišite u komentaru ili na mejl kristina@accordingtokristina.com
Ukoliko vam je ovaj tekst bio koristan, podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama da i oni pročitaju savete, ili pošaljite nekome kome bi se svideo. Ne zaboravite da se prijavite na moj Newsletter, gde vam 1 mesečno šaljem nove tekstove sa bloga. Kao i uvek, iskreno vam hvala na čitanju!
Kad sam videod a se pretvara u društvenu mrežu (a ne u ono kako ga ja i razumem – u mesto gde ćemo se pronaći mi koji tražimo posao i oni koji ga nude), malo sam se “štrecnuo”.: neću, valjda, gledati Aerosmith spotove i čitati nekeod najdeljenijih (pa i najdosadnijih) pozitivističkih sličica. Tekst kao ovaj bi trebalo da bude deo Linkedin-ivig “Terms Of Use”.
Author
Moram priznati da ja nemam tih problema, moja “mreža” ljudi je u 95% poslovna. Osim tu i tamo nkog izuzetka (kao ova sa cvetom). Ali mnogi mi se žale da je sadržaj neodgovarajući, pogotovo od kad je mreža uvela video. Hvala na čitanju, komplimentu i komentaru!
Hvala na odlicnom tekstu, nisam koristila Linkerdin do sada, ali kako ide vreme moracu da ga napravim jer je sve vise online komunikacije u poslovnom svetu. Tako da mi je svaka informacija korisna 🙂
Author
Nema na čemu, drago mi je da je bio od koristi. Što da ne, upotreba LinkedIn-a na našim prostorima raste, pa je dobro spremiti se 🙂
Imam jedno, možda trivijalno pitanje – da li svoje podatke, kao što su obrazovanje i radno iskustvo popunjavati na engleskom ili na srpskom jeziku? Hvala puno, draga Kristina
Author
Svetlana, pitanje je odlično jer sam se i sama to dugo pitala. Ja bih preporučila da to uradite u skladu sa Vašom “ciljnom grupom”, odnosno – kod kojih poslodavaca biste želeli da radite. Ukoliko više volite domaće firme slobodno na srpskom, a ako biste više internacionalno onda engleski.
Imajte u vidu da i naše firme razumeju engleski pa možda bolje tako jer je to ipak internacionalni jezik. Ja sam počela sa srpskim pa sam vremenom menjala sve u engleski. Nadam se da sam bar malo pomogla 🙂 Hvala na čitanju, pozdrav.